Wix recenze 2020 – Je pro CZ uživatele stále dobrým nástrojem pro tvorbu webu?

Wix se v posledních letech stal na trhu lídrem v oblasti tvorby webových stránek. A to nejen díky velkým investicím do propagace, ale také proto, že je tuto platformu opravdu jednoduché používat. I proto je jedním z nejoblíbenějších po celém světě.

Nástroj Wix, který spatřil světlo světa v roce 2006, představuje jednoduchý způsob, jak si můžete vytvořit webové stránky. Hlavní výhodou je, že nemusíte začínat úplně od nuly. Vše se odehrává přímo v internetovém prohlížeči a není potřeba instalovat žádné komplikované aplikace, jako je třeba systém pro správu obsahu (CMS). Navíc má k dispozici i nástroj umělé inteligence zvaný Wix ADI, který vám vytvoří váš web po zodpovězení několika jednoduchých otázek.

V této recenzi se podělíme o své dojmy a zkušenosti o tomto produktu a povíme si, jaké jsou jeho nástroje pro tvorbu webu, které jsou dostupné na adrese wix.com. I když je možné, že by vám jiná platforma mohla vyhovovat lépe, tvorbu stránek pro váš obchod či portfolio si můžete ve editoru na Wixu vyzkoušet zdarma. Je dost možné, že si tento nástroj pro tvorbu webových stránek zamilujete. Je to snadné a své stránky můžete vylepšit i aplikacemi z obchodu Wix App Market!

Co je to Wix? Lze jej používat v České republice?

Wix je platforma pro tvorbu webových stránek. Je dobře známá, protože vytvoření webu je s ní skutečně velmi jednoduché. Žádný HTML kód, žádné CSS, zkrátka nic komplikovaného. To, že nemáte hluboké technické znalosti, proto ještě neznamená, že si sami nemůžete vybudovat vlastní stránky. Tvorby webových stránek na Wixu se proto rozhodně bát nemusíte. Na tvorbu webu s totiž nemusíte být hned experty.

A co je nejlepší, platformu wix.com lze používat kdekoliv po celém světě včetně Asie, Evropy, Severní a Jižní Ameriky – a samozřejmě také České republiky a dalších zemí. To znamená, že vás nemusí limitovat to, kde se zrovna nacházíte. A Wix je “drag drop” editor webových stránek, který vás – až se s ním naučíte pracovat – nepřestane ohromovat! S Wix nástrojem to prostě bude hračka. Nástroj pro tvorbu webových stránek je velmi intuitivní.

Autor této Wix recenze musí konstatovat, že jejich designové šablony jsou naprosto nádherné a jsou určeny pro malé firmy, restaurace, internetové obchody, umělce a další e-commerce subjekty – webové stránky si můžete jednoduše vytvořit úplně pro cokoliv. Co víc, na tvorbu stránek s Wixem nebudete potřebovat desetitisíce korun ani dvacetihlavý tým – od té doby, co existují tyto nástroje, vše zvládnete sami. A navíc v češtině!

Tato platforma má spoustu funkcí, umožňuje vám zvolit si motiv (design vašich webových stránek), snadno přidávat fotografie a využívat mnoho dalších funkcí. Další podrobnosti se dozvíte v rámci této recenze Wix platformy.

Takže… pro koho je tento nástroj?

Toto je můj upřímný názor.

Je to úžasný produkt navržený pro uživatele, kteří nejsou technicky založeni. Svědčí o tom mimochodem fakt, že v roce 2020 používalo tuto platformu přes 150 milionů lidí, kteří se s ní velmi rychle seznámili. Stránku s tímto produktem vytvoříte raz dva. Jestli chcete něco rychle vybudovat, na to se Wix opravdu skvěle hodí. Pisatel této Wix recenze má za to, že pokud zvládnete používat aplikaci Microsoft Word, zvládnete používat i tento produkt. Ostatně i proto je jedním z uživatelsky nejpopulárnějších. S ním zkrátka nic nezkazíte – a nemějte strach, že se v něm nebudete orientovat. Jeho uživatelské rozhraní je nejen v angličtině a jiných světových jazycích, ale rovněž v češtině.

Znamená to, že pokud se nechcete ponořit hluboko do digitálního marketingu, blogování, HTML nebo čehokoliv složitého, je to nástroj jako stvořený pro vás. V nástroji naleznete řadu funkcí, které jsou pochopitelné i pro laiky. Jinými slovy: výhodou je, že nepotřebuje hlubší technické znalosti, a můžete si sami vytvořit vlastní web. Více než selský rozum na tvorbu stránek v nástroji Wix potřebovat nebudete.

Příklady:

 • Skvělý nástroj, pokud chcete rychle vybudovat svůj web pro regionální firmu (např. restauraci či obchod)
 • Pokud chcete prezentovat svá umělecká díla, výrobky a další věci, které se rozhodnete prodávat prostřednictvím e-commerce.
 • Pokud chcete rychle vytvořit webové stránky pro svůj osobní projekt.

Pokud se však chcete stát například profesionálními blogery či digitálními marketéry, možná se budete chtít naučit, jak vybudovat webové stránky bez pomoci těchto platforem určených pro netechnické uživatele. Na to se lépe hodí jiné věci.

VÝHODY a nevýhody platformy Wix

Výhody:

 • Flexibilní a jednoduše se používá. V nástroji je k dispozici mnoho funkcí.
 • Na výběr je spousta skvělých šablon, mezi nimiž si najdete určitě tu, která se vám líbí. Dodat webu úžasný design nikdy nebylo snazší. Šablony jsou vytvářeny profesionálními designéry, aby vaše webová stránka vypadala skvěle.
 • Obchod Wix App Market s obrovským množstvím dat a aplikací – přidat další funkce na vaše webové stránky je poměrně jednoduché. Pokud například chcete využívat systém pro online rezervace, dát návštěvníkům možnost přihlásit se k odběru newsletterů nebo používat software pro živý chat, není to problém – vše a mnohem víc najdete v obchodě Wix App Market. Na výběr je skutečně široká škála aplikací, proto dávejte pozor, abyste se v obchodě Wix App Market neztratili!
 • Wix ADI – Artificial Design Intelligence – v podstatě automatický „chytrý“ asistent, který vám pomůže vytvořit web rychleji. Wix ADI je v podstatě automatizační proces, jenž vám položí několik otázek a poté dá váš obsah dohromady za vás. Nástroj Wix ADI pochopitelně použít můžete, pokud však chcete mít pod kontrolou veškerou tvůrčí činnost, dělejte raději vše manuálně. Na druhou stranu, Wix ADI se neustále zlepšuje. Ostatně, sami se můžete na stránky Wix ADI podívat a rozhodnout se, zda tohoto asistenta chcete vyzkoušet. Jestli si vyberte první, nebo druhou možnost, je zcela na vás. Tak či onak, Wix na to jde chytře.
 • Automatické zálohy webu – nemusíte se bát, že přijdete o každou těžce vytvořenou webovou stránku! Zálohy jsou v ceně.
 • Obsahuje doménu zdarma na jeden rok! (v hodnotě kolem 8 EUR).
 • Platforma je v češtině, takže by se nemělo stát, že jí nebudete rozumět.
 • Nikdy se nemusíte zabývat technickými obtížemi; pokud na svém webu narazíte na technický problém, stačí kontaktovat podporu.

Nevýhody:

 • Ty nejlepší funkce jsou v nástroji k dispozici pouze v rámci placených služeb. Pokud například nechcete, aby se na vašich webových stránkách zobrazovalo slovo „wix“, budete muset přejít na placený balíček.
 • Nejlevnější balíček začíná na 4,50 EUR za měsíc. Jestli si vyberete tento, nebo nějaký dražší, pochopitelně ovlivní dostupnost funkcí, jako jsou pluginy, formuláře atd. Váš výběr by se však neměl řídit jen podle ceny balíčku.

A nyní trochu podrobněji.

Jaké jsou šablony Wix?

 • Snadné použití
 • Profesionální design
 • Optimalizace pro mobily

Není asi žádným tajemstvím, že Wix má velmi krásné šablony, mezi kterými nebudete mít problém si vybrat právě tu, která se vám líbí. Podle názoru autora této recenze je spousta z nich dokonalou kombinací stylu a profesionality. A myslím, že právě tyto propracované šablony odlišují Wix a jeho funkce, které vám usnadní život, protože se zaměřují na netechnicky založené uživatele, od ostatních nástrojů pro tvorbu webu. Na stránce tak můžete mít v podstatě umělecké dílo.

Návrhy šablon Wix jsou průběžně aktualizovány, aby odpovídaly nejnovějším designovým trendům. To vše proto, aby vaše webové stránky vypadaly, jako by je navrhl profesionál. A to je důležité, protože první věc, na kterou se většina internetových uživatelů podívá hned po otevření webové stránky, je její design. Na takovou webovou stránku s parádním designem se zkrátka musí dobře dívat.

Je také vhodné říct, že Wix navíc neustále rozšiřuje svou knihovnu šablon o nové a zajímavé návrhy, což je v současnosti něco, co u většiny nástrojů pro tvorbu webu vůbec nenajdete. A aby toho nebylo málo, tato platforma publikuje nové šablony hned několikrát za rok. Můžete si tak vybírat z nepřeberného množství šablon a designů.

Jak velká je tedy knihovna šablon?

Stránky Wix nabízí více než 700 různých šablon a všechny jsou zdarma. Mezi nimi jsou šablony určené pro blogy, firmy, internetové obchody, hotely, restaurace, fotografie, módu, osobní portfolia a podobně. Je tedy jedno, jaký typ webu vytváříte, protože vždycky najdete vhodnou šablonu Wix, kterou budete moci použít.

V knihovně šablon Wix se najde něco pro úplně každého. To znamená, že se nemusíte bát, že byste si snad pro svůj web nevybrali motiv podle svého gusta. Jde koneckonců o jednu z největších knihoven na trhu, která je samozřejmě dostupná v angličtině. S knihovnou Wix si tedy vždy najdete to pravé.

Aby to bylo ještě jednodušší, Wix rozdělil všechny šablony do kategorií podle odvětví, pro které jsou nejvhodnější. A tak v současné době existuje 70 podkategorií, neboť ne každá šablona se hodí pro každý typ podnikání. Tento druh kategorizace pomáhá uživatelům najít šablonu, která nejvíce vyhovuje jejich potřebám.

A pro každého, kdo si ne a ne vybrat tu pravou šablonu pro své podnikání, existuje filtr zvaný „Nejoblíbenější“. Zde si můžete zobrazit ty nejpopulárnější šablony spolu s odvětvím, pro které jsou určeny. A vytvořit si pak skutečně vizuálně ohromující stránku se skvělým motivem už není žádný problém.

Služba Logo Maker

Při psaní této Wix recenze jsme zjistili, že na rozdíl od mnoha běžných nástrojů pro tvorbu loga je Wix Logo Maker překvapivě dost dobrý. Vlastní logo s Wix Logo Makerem navrhnete zdarma a velmi pohodlně, přičemž máte možnost si za poplatek pořídit svůj výtvor ve vyšší kvalitě. Wix Logo Maker však nad ostatní nástroje a funkce tohoto typu vyčnívá tím, že vám umožňuje vytvořit si vlastní logo na základě image vaší značky.

Lidé stojící za platformou Wix a jejími funkcemi ví, že ne každý, kdo používá jejich nástroj pro tvorbu vlastního loga, je profesionálním designérem. Proto je celý proces vedoucí k vytvoření perfektního loga skutečně velmi jednoduchý. Nemusíte se proto bát, že se v něm nevyznáte. Naopak, s ním se rozhodně neztratíte.

Jak to ale funguje?

Jakmile Wix Logo Maker spustíte, k samotnému nástroji pro tvorbu se dostanete až po chvíli. Aplikace vám nejprve položí několik otázek ohledně vaší brand kultury a produktů, které budete prodávat. To proto, aby nástroj získal obecnou představu o tom, o čem vaše podnikání je. Vše vám zabere maximálně pět minut. K dispozici je dokonce stránka, na níž vám Wix ukáže spoustu různých návrhů, aby prostřednictvím vašich preferencí zjistil, jaký styl loga vlastně hledáte.

Po zodpovězení otázek se zobrazí několik návrhů loga s názvem vaší firmy a případně také se sloganem. Je opravdu působivé, jak širokou má platforma Wix škálu návrhů – jsou na ní k dispozici šablony pro spoustu různých typů podnikání. V této fázi můžete zvolit návrh a pokračovat k vlastnímu Wix editoru využívajícímu funkce drag drop.


Na kolik to tedy všechno vyjde?

 • Snadné použití
 • Profesionální design
 • Optimalizace pro mobily

Stažení a používání loga, které jste vytvořili pomocí nástroje Wix Logo Maker, vás nebude stát ani korunu. Pokud však chcete mít své logo ve vyšším rozlišení a mít právo ho používat pro komerční účely, budete muset uhradit poplatek. Toto jsou ceny za loga vytvořená pomocí nástroje Wix:

 • Logo Basic (20 EUR) – Obdržíte soubor s logem ve vysokém rozlišení, k němuž budete mít také plná práva k užívání.
 • Logo Advanced (49,99 EUR) – Získáte vše, co je nabízeno v rámci  „základního loga“, spolu s vektorovými soubory, kitem pro sociální média, brand průvodcem a soubory připravené pro tisk.
 • Profesionální logo a webové stránky (16 EUR/měsíc) – Získáte všechny výše zmíněné funkce spolu s webem nesoucím vaši značku.

Nabízejí eMail?

Pokud jde o možnosti elektronické pošty, můžete si buď zakoupit e-mailové schránky platformy Wix (přes G Suite), nebo můžete upravit nastavení DNS vaší domény na platformě Wix, abyste mohli používat libovolné e-mail řešení, které vám vyhovuje.

Pokud se rozhodnete pro e-mail účet Wix, poplatek bude činit 6 dolarů měsíčně za jednu poštovní schránku. Součástí tohoto balíčku je v čouasné době také přístup ke kalendáři Google a 30 GB úložného prostoru. Platit lze měsíčně nebo ročně.

Zakoupení poštovní schránky Wix je extrémně jednoduché, stačí přejít na stránku „Moje schránky“ a postupovat následovně:

 1. Klikněte na „Zakoupit poštovní schránku“
 2. Vyberte si, kolik poštovních schránek chcete zakoupit
 3. Zadejte název poštovní schránky
 4. Klikněte na tlačítko „Další“
 5. Vyberte, zda chcete měsíční nebo roční předplatné
 6. Znovu klikněte na tlačítko „Další“
 7. Zvolte platební metodu a kliknete na „Odeslat objednávku“

Až bude nákup dokončen a vy budete mít svou poštovní schránku G Suite, počkejte přibližně 3 hodiny, než se pustíte do nastavování. Po uplynutí této doby můžete svůj osobní e-mail začít používat.

Wix v názvu domény

 • Snadné použití
 • Profesionální design
 • Optimalizace pro mobily

Název domény je dost důležitý.

Pokud se rozhodnete pro bezplatný balíček Wix, bude vaše doména vypadat nějak takto:

Všimli jste si, že součástí této internetové adresy je „.wix“?

To je v pořádku, pokud máte školní projekt nebo si chcete se svými stránkami jen tak hrát. Pokud však chcete, aby váš web působil na zákazníky profesionálně, měli byste mít jako adresu pouze váš vlastní název domény, který by měl vypadat podobně jako tyto webové stránky:

Jestli si navíc zkusíte vygooglovat třeba „Praha restaurace“, určitě si všimnete, že žádný z nalezených výsledků nemá ve své adrese .wix.com. Na stránku obsahující slovo „Wix“ narazíte jen sotva.

Existují pochopitelně výjimky, ale domníváme se, že je to proto, že Google ví, že majitelé webových stránek, kteří v rámci svých URL používají doménová rozšíření, jako je například právě „.wix“, neberou svou práci tak vážně. Například máme za to, majitelé těchto webů stránku se svými produkty příliš neaktualizují.

Jen se nad tím sami zamyslete: kdy jste se naposledy rozhodli navštívit web, jehož adresa obsahuje „.wix.com“? Tím, že budete mít vlastní doménu, zvyšujete své šance na trhu. A pak také pochopitelně záleží na obsahu, který na stránce s vašimi produkty či službami zveřejníte.

Pokud chcete provozovat profesionální web a s ním dosáhnout úspěchu, na základě této recenze Wix platformy doporučujeme jeden z prémiových balíčků. Wix vám se vším pomůže. Jeho dobrou vlastností je také to, že je intuitivní a vaše webová stránka s ním bude vypadat skvěle.

Reklamy

V životě bohužel není nic zadarmo. Když si pomocí platformy Wix bezplatně vytvoříte webové stránky, budou se na nich zobrazovat její vlastní reklamy.

Návštěvníci vašich webových stránek by pak viděli něco takového:

Znamená to, že pokud se snažíte založit seriózní firemní značku, první, co vaši návštěvníci na stránce uvidí, budou reklamy na služby někoho úplně jiného.

A znovu je třeba říci, že to je v pořádku, pokud máte školní projekt či stránku, nebo si chcete jen tak hrát. Bezplatná varianta této platformy ovšem není pro majitele firem, kteří to s byznysem myslí vážně. A tak je nutné zamyslet se nad tím, po jakém cenovém balíčku v rámci rozpočtu sáhnout.

Ceny za Wix

Pojďme se podívat na nabízené balíčky! Wix vám jich nabízí hned několik. Díky tomu nemusíte do peněženky sahat tak hluboko.

Bezplatný plán

Tento balíček je zcela v pořádku, pokud si chcete jen tak hrát nebo máte školní projekt či webovou stránku. Stránky však nebudou vypadat příliš profesionálně a budou se na nich zobrazovat reklamy.
Adresa URL také vypadá jinak a pro SEO není nejideálnější.

Například adresa URL vašeho webu by vypadala takto:

compriklad.wix.com

Prémiové plány

 • Snadné použití
 • Profesionální design
 • Optimalizace pro mobily

Za zmínku stojí to, že pokud potřebujete s tímto typem plánu přijímat na webu platby, Wix za tímto účelem nabízí aplikaci Wix Bookings.

Connect Domain – 4,5 EUR / měsíc

Podle našeho názoru jsou to vyhozené peníze.

I když budete moci používat nástroj pro tvorbu webu, stále se vám na stránkách budou zobrazovat reklamy na Wix. Je sice skvělé, že můžete používat svou osobní doménu, ale vzhledem ke zobrazování reklam to stejně nebude působit moc profesionálně.

To už si můžete pořídit dražší plán nebo využít jinou službu.

Combo – 8,50 EUR / měsíc

Nebudou se zobrazovat žádné reklamy na Wix. Toto je jejich nejzákladnější plán a je perfektní, pokud máte základní, jednoduchý projekt.

Tento plán má omezený úložný prostor, což znamená, že pokud budete chtít publikovat velké portfolio nebo cokoliv jiného s velkým objemem dat, můžete narazit na problémy.

Unlimited – 12,50 EUR / měsíc

Tento prémiový neomezený plán oceníte, pokud si chcete vytvořit firemní web. Jeho součástí je 10 GB úložiště a díky tomu by měl vyhovovat většině podniků.

Pokud nevíte, jaký balíček vybrat, s tímhle rozhodně nešlápnete vedle.

VIP – 24,50 EUR / měsíc

Tento plán je určen pro pokročilejší webové stránky a nabízí prostor o velikosti 20 GB. Jeho obrovskou výhodou je prioritní podpora v ceně. Pokud máte nějakou otázku, ze zákaznické podpory se vám ozvou mnohem rychleji.

Firemní plány

Tyto plány jsou potřeba pouze v případě, že chcete přijímat platby online.

Business Basic – 17 EUR / měsíc

Tento plán vyhovuje většině podniků. Umožňují vám také používat Google Analytics a další skvělé věci ke sledování vašich webových stránek.

Business Unlimited – 25 EUR / měsíc

Hlavní výhodou je možnost využívat e-mailový marketing a větší úložiště – celkem 35 GB.

Business VIP – 35 EUR / měsíc

S tímhle plánem zkrátka budete mít víc všeho. Úložiště 50 GB, možnost posílat více e-mailů a přednostní zákaznická podpora.

Jaký plán byste si měli pořídit?

Věříme, že pokud potřebujete „jen“ hezky vypadající webové stránky, měli byste si pořídit prémiový plán „Unlimited“.

Pokud chcete prostřednictvím svých webových stránek také přijímat platy, zvolte možnost „Business Unlimited“.

E-shop: Stojí to za to?

Nástroj Wix pro tvorbu e-shopů (e-commerce) je uživatelsky přívětivý „drag and drop“ editor (Wix editor s funkcí uchopování a pokládání prvků), který navíc obsahuje řadu dalších funkcí, a my jsme si jisti, že se vám bude určitě zamlouvat. Wix editor je ideální pro menší firmy, protože je v podstatě jednoduchý a umožňuje provádět snadné úpravy online. A zvládne ho používat skoro každý. Pro větší podniky však nemusí být Wix editor nejvhodnější, neboť čím větší má firma skladové zásoby, tím větší může být prodlevy ve fungování backendu.

Výhody a nevýhody e-shopů Wix

Výhody:

 • Vhodný pro začátečníky – Nástroj Wix pro tvorbu e-shopů je velmi snadno použitelný a založení internetového obchodu je jednoduché a rychlé, a tak je opravdu vhodný pro všechny webové nováčky.
 • Úpravy a náhledy v reálném čase – „Drag and drop“ Wix editor vám poskytuje náhled toho, jak vaše úpravy ovlivňují design vašeho obchodu.
 • Skvělý obchod s aplikacemi – Wix má svůj vlastní obchod s aplikacemi (je jich tam více než 260, některé jsou zdarma, za jiné se platí), které vám pomáhají zlepšovat funkčnost vašeho e-shopu.
 • Vícejazyčná podpora – S Wix platformou můžete optimalizovat webové stránky pro více jazyků, všechny na stejné doméně. Upravte si je tak, jak potřebujete.
 • Vícekanálový prodej – Wix má funkci umožňující prodávat produkty přímo na Instagramu a propagovat svou značku u milionů uživatelů. Nemusíte tedy prodávat jen na webu.
 • Žádné poplatky za prodej – Wix si neúčtuje provizi.
 • Prodej fyzických či digitálních produktů.
 • Kalkulačka dopravy v reálném čase.
 • Optimalizace pro mobilní zařízení, tedy optimalizace stránek pro mobily a tablety.

Nevýhody:

 • Rychlost načítání backendu – Wix může být pomalý, zvláště pokud spravujete větší e-shop.
 • Žádná upozornění týkající se stavu zásob – Wix vás neinformuje o tom, že se vám tenčí skladové zásoby, což ztěžuje jejich správu.
 • Omezené možnosti přizpůsobení – Platforma Wix se vyznačuje některými prvky, které nejsou příliš přizpůsobitelné, jako například potvrzovací e-mail.
 • Pokud máte velké zásoby, doporučujeme vám přečíst si informace o dalších e-shopových platformách zde.

Dobře, ale co ceny?

Wix nabízí tři cenové plány, ze kterých si můžete vybrat:

 • Wix Business Basic (17 EUR) – Tento plán vám poskytne úložiště o velikosti 20 GB. Můžete přijímat offline i online platby. Žádné provize či poplatky za prodej. Můžete přidat neomezené množství položek, ať už fyzických nebo digitálních.
 • Wix Business Unlimited (25 EUR) – Vše uvedené výše a k tomu 15 GB úložného prostoru navíc (celkem tedy 35 GB). Tento plán vám také umožní přístup k e-mailovým kampaním. Je vhodný pro internetové obchody s větší návštěvností.
 • Wix Business VIP (35 EUR) – Součástí tohoto plánu je vše, co obsahuje plán „Unlimited“. Úložný prostor dosahuje 50 GB a navíc budete mít k dispozici rychlou VIP zákaznickou podporu.

Wix tutoriál

Jak si založit účet WIX

 1. Nejprve přejděte na adresu https://cs.wix.com/ a klikněte na tlačítko „Začít“.

2. Budete přesměrováni na další webovou stránku. Žádné ze zobrazených polí zatím nevyplňujte, ta jsou totiž určena pro již existující uživatele. Chcete-li účet vytvořit, klepněte na odkaz „Zaregistrujte se“.

3-4. Na této nové stránce zadejte svoji e-mailovou adresu a heslo, které chcete používat (a pak ho znovu potvrdit). Jakmile budete hotovi, klikněte na tlačítko „Registrace“. Případně se můžete přihlásit jedním kliknutím pomocí svého účtu na Facebooku nebo Googlu.

5. Váš účet byl vytvořen! Wixx vám nyní pomůže s vytvořením vašeho prvního webu. Pokračujte kliknutím na tlačítko na „Pojďme na to“.

6-8. Wix se vás následně zeptá, pro koho je váš web určen, o čem bude a jaké jsou vaše technické zkušenosti s vytvářením webových stránek. Přejetím myší přes modrou čáru zobrazíte rozevírací seznam, z něhož si můžete vybrat svoji odpověď. (POZNÁMKA: V tomto návodu jsme zvolili možnost „já jsem tohle dřív nikdy nedělal“, díky čemuž nám Wix zobrazí další tipy.)

9-10. Poté vám Wix nabídne 2 způsoby, jak váš web vytvořit – první je přes nástroj Wix ADI (Artificial Design Intelligence), kdy vám tato platforma po zodpovězení série otázek bude moci okamžitě vytvořit web na míru; druhým způsobem je vytvoření webu prostřednictvím poněkud tradičnějšího manuálního výběru webových šablon. Jestli vám nevadí umělá inteligence, určitě můžete nástroj Wix ADI vyzkoušet.

11-13. Ačkoliv je Wix ADI novější metodou, stále dáváme přednost manuálnímu výběru šablon, protože nabízí více designových variant a poskytuje náhled toho, jak by webové stránky mohly vypadat po dokončení (stejně jako další weby/šablony, takže tím můžete dostat více tvůrčích nápadů). Wix ADI sice mnohé věci automatizuje, na druhou stranu je dobré řadu věcí udělat manuálně a mít tak nad nimi takříkajíc větší kontrolu.

Při filtrování šablon můžete buď zadat klíčové slovo, nebo si vybrat kategorii ze seznamu.

14-16. Chcete-li začít editovat, klepněte na sekci, kterou chcete upravit. Zobrazí se vám všechny její upravitelné ovládací prvky jako „nastavení textu“, „rozložení“, „roztažení“ atd. V úpravách pokračujte tak dlouho, dokud nebudete spokojeni s tím, jak stránka vypadá. Práci vám ulehčí zejména fukce drag drop, pomocí níž můžete jednotlivé prvky stránky libovolně přetahovat. Pokud se na něčem zaseknete, stačí kliknout na tlačítko nápovědy (označené otazníky) a zobrazí se dialogové okno s vysvětlením, k čemu je daný nástroj určen. Pro dokončení klikněte na tlačítko „Zveřejnit“.

17-19. Po kliknutí na tlačítko „Zveřejnit“ vás platforma Wix požádá o výběr domény – buď její domény zdarma (ovšem s její firemní značkou), nebo vaší vlastní domény (tedy domény, která patří jen a jen vám!). Firmám důrazně doporučujeme, aby používaly svoji vlastní doménu – budou tak vypadat profesionálněji a důvěryhodněji a lidé si jejich značku snáze zapamatují.

20. Můžete použít doménu, kterou již vlastníte, nebo si koupit novou přímo od platformy Wix.

21. Připojení vlastní domény k účtu Wix vyžaduje upgrade vašeho bezplatného účtu. Podívejte se na cenové balíčky a rozhodněte se, který z nich nejlépe vyhovuje vašemu projektu a rozpočtu.

22. Až budete hotovi, můžete to konečně pořádně rozjet!

Často kladené otázky:

Co je to Wix Bookings?

Wix Bookings je typ pluginu / aplikace, která je dostupná ve vlastním webovém obchodu této platformy. Pokud máte firmu, tento plugin umožní vašim zákazníkům provádět rezervace a vám přijímat platby za schůzky, přednášky atd.

Díky tomu zkrátka můžete trávit méně času na telefonu a více času věnovat podnikání!

Otestovali jsme také jiné platformy, které se pro tvorbu webu používají?

Ano! Kompletní přehled webových platforem, jako jsou Webnode a další, si můžete přečíst na stránce zde.

Co je to obchod s aplikacemi Wix?

Obchod s aplikacemi je místem, kde si můžete pořizovat – často zdarma – aplikace nebo pluginy pro vás a vaše webové stránky na Wixu.

Chcete-li například na své stránky přidat možnost přihlášení k odběru newsletteru, je k tomu určena dedikovaná aplikace, která vám s tím pomůže. Cokoliv, co Wix nenabízí přímo v základu, s největší pravděpodobností naleznete právě v obchodu s aplikacemi.

Mějte však na paměti, že tyto pluginy a aplikace často vyrábějí vývojáři třetích stran. To znamená, že tito lidé nemusí nutně pracovat pro Wix, ale mohou to být nezávislí podnikatelé, kteří v tomto obchodě prodávají svoji aplikaci.

Jak si tato platforma stojí ve srovnání se systémem WordPress?

Tyto dvě platformy bychom raději nesrovnávali. WordPress je blogovací platforma, která vyžaduje technické dovednosti alespoň na průměrné úrovni. V závislosti na úrovni vašich dovedností vám může osvojení tohoto systému trvat den či dva, nebo také celý týden.

Hodí se Wix pro SEO?

Placené verze této platformy jsou pro SEO vhodnější. Wix je stejný jako každé jiné nástroje pro tvorbu webu a z podstaty věci lze pro SEO optimalizovat jakékoliv webové stránky. Nástroje Wix jsou však velmi intuitivní a pro webové stránky naprosto ideální.

Placená verze vám například poskytne plnou kontrolu nad adresou URL. A to je pro SEO rozhodně lepší.

Funguje tato platforma na PC i na Macu?

Ano 😀 – Běží přímo ve vašem prohlížeči, ať už je to Firefox, Chrome, Internet Explorer nebo jiný prohlížeč.

Jinými slovy: Tuto platformu můžete na svém počítači používat, pokud jste připojeni k internetu.

Závěr

Pokud nejste technicky založenými uživateli a chcete si poměrně rychle vytvořit vlastní webové stránky v editoru s funkcí drag drop, je tato platforma, která je k dispozici i v češtině, určena právě vám. Jestli si vyberete právě Wix, nebo jinou platformu, záleží jen a jen na vás.

Je Wix tou nejlepší volbou?

Pokud máte dojem, že Wix splňuje všechny vaše požadavky, nebojte se ho vyzkoušet. Pamatujte, že Wix je zcela ZDARMA!